Lidingö stad kan i vissa fall stå för gymnasieelevens kostnader för dagliga resor genom teminskort från SL.
Reglerna för elevresor är:
- Färdvägen mellan bostaden och skolan ska vara minst sex kilometer.
- SL-kortet gäller till och med den termin eleven fyller 20 år.
- SL-kortet gäller endast resor under vardagar (dagtid).
- Eleven får SL-kortet via sin skola varje termin.
Elev med funktionshinder
Om eleven har rätt till färdtjänst ska elevresorna alltid göras med färdtjänst. Det är Stockholms läns landsting som ansvarar för färdtjänstresor.
Färdtjänsten, Stockholms läns landsting
Länk till annan webbplats.
Tillfälligt funktionshinder
Vid tillfälligt funktionshinder kortare än tolv veckor ansvarar vårdnadshavaren för att eleven kommer till och från skolan. Gäller det längre än tolv veckor kan vårdnadshavaren vända sig till färdtjänsten vid Stockholms läns landsting.
Vid ett tillfälligt funktionshinder på grund av olyckshändelse som inträffat under skoltid eller elevens direkta färd till eller från skolan ska vårdnadshavaren anmäla skadan till Lidingö stads försäkringsbolag där alla elever är olycksfallsförsäkrade.
Olycksfallsförsäkring