Skriv ut
Dela

Integration och flerspråkighet

Vi erbjuder undervisning i modersmål och studiehandledning på modersmålet för nyanlända elever. Inom vår verksamhet ryms även mottagning för nyanlända och Passagen som är en kartläggningsverksamhet för nyanlända elever.

Integration och flerspråkighet Lidingö grundskola

Modersmålsundervisning

Tillgången till det egna modersmålet underlättar även elevens språkutveckling och lärande inom andra skolämnen, undervisningen ska utveckla elevens kunskaper i och om sitt modersmål. Elever i årskurs 1-3 erbjuds transport mellan sin ordinarie skola och skolan för modersmålsundervisning.

Vem kan få modersmålsundervisning?

  • Elever i årskurs 1–9.
  • Eleven ska ha grundläggande kunskaper i det aktuella språket.
  • Elevens ena eller båda föräldrar har det aktuella språket som sitt modersmål.
  • Språket ska vara det dagliga umgängesspråket i hemmet.

Modersmålsundervisning i samiska, finska, meänkieli, romani chib eller jiddisch ska erbjudas även om det inte är dagligt umgängesspråk i hemmet. Eleven behöver inte heller ha grundläggande kunskaper i språket. Detsamma gäller elever som är adoptivbarn med annat modersmål än svenska.

Betyg från årskurs 6

För att bilda en grupp krävs att det finns minst fem sökande elever i det aktuella språket och en lämplig lärare tillgänglig. Undervisningen sker i huvudsak på torsdagar efter skoltid. I några av de större språken (så som engelska, spanska och arabiska) kan det förekomma undervisning även på andra veckodagar. Undervisningen sker i större grupper utifrån respektive elevs årskurs och delas upp i årskurs 1–3, årskurs 4–6 och årskurs 7–9.

Precis som övriga skolämnen är modersmål ett eget ämne i läroplanen. Lärarna har en kursplan att följa och betygsätter i årskurs 6–9. I kursplanen för modersmål kan du läsa om ämnets kunskapskrav. För ett betyg i modersmålsundervisning krävs att eleven har fullföljt kursen.

Skolverkets kursplan för modersmållänk till annan webbplats

Studiehandledning

Om eleven  behöver hjälp i övriga skolämnen på grund av bristande svenska kan modersmålsläraren ge studiehandledning under en begränsad tid. Handledningen minskas efterhand när eleven nått en tillfredsställande kunskapsnivå i det svenska språket.

Terminstider

  • 12 december är sista undervisningsdag höstterminen 2019

Ansökan och uppsägning av plats

Rektor tar beslut om en elev ska få modersmålundervisning. Vårdnadshavaren ansöker via blankett "Ansökan om modersmålsundervisning" och lämnar den till elevens hemskola. Elever som redan i dag har modersmålsundervisning behöver inte göra någon ny ansökan inför kommande läsår.

En elev som önskar avsluta sin modersmålsundervisning ska lämna besked via blankett till chefen för Integration och flerspråkighet.

E-tjänster och blanketter för barn och utbildninglänk till annan webbplats

Aktuella språk

  • Amhariska
  • Arabiska
  • Dari
  • Finska
  • Engelska
  • Franska
  • Grekiska
  • Hindi
  • Italienska
  • Kurdiska Kurmanji & Sorani
  • Kinesiska
  • Lettiska
  • Litauiska
  • Mongoliska
  • Polska
  • Spanska
  • Nederländska
  • Persiska
  • Portugisiska
  • Ryska
  • Serbiska
  • Somaliska
  • Tigrinja
  • Tyska
  • Turkiska
  • Ukrainska
  • Ungerska

Modersmålslärare

Amhariska

Tesfaye Alemayehu
E-post: tesfaye.alemayehu@lidingo.se

Arabiska

Adnan Akherati
E-post: adnan.akherati@lidingo.se

Ameera Neamah
E-post: ameera.neamah@lidingo.se

Sana Sabeeh
E-post: sana.sabeeh@lidingo.se

Narmin Anwar
E-post: narmin.anwar@lidingo.se

Aynas Al-Sabti
E-post: aynas.al.sabti@lidingo.se

Dari

Abdullah Erabi
E-post: abdullah.erabi@lidingo.se

Marwa Abidi
E-post: marwa.abidi@lidingo.se

Engelska

Marion Lindblom
E-post: marion.lindblom@lidingo.se

Jennifer Tovrea
E-post: jennifer.tovrea@lidingo.se

David Morland
E-post: david.morland@lidingo.se

Finska

Paula Kainulainen
E-post: paula.kainulainen@lidingo.se

Franska

Pauline Klingberg
E-post: pauline.klingberg@lidingo.se

Grekiska

Athena Skiadaresi
E-post: athena.skiadaresi@lidingo.se

Hindi

Shalini Gautam
E-post: shalini.gautam@lidingo.se

Italienska

Susanna Caliolo
E-post: susanna.caliolo@lidingo.se

Kinesiska

Lili Gai
E-post: lili.gai@lidingo.se

Kurdiska Kurmanji & Sorani

Pakhshan Bapeer
E-post: pakhshan.bapeer@lidingo.se

Lettiska

Jolanta Murniece Silauniece
E-post: jolanta.murniece@lidingo.se

Litauiska

Irena Sanutaite
E-post: irena.sanutaite@lidingo.se

Mongoliska

Enkhchimeg Majaa
E-post: enkhchimeg.majaa@lidingo.se

Nederländska

Antonia Dingjan
E-post: antonia.dingjan@lidingo.se

Persiska

Fatemeh Gordini
E-post: fatemeh.gordini@lidingo.se

Portugisiska

Raquel Villagra Bill
E-post: raquel.villagra.bill@lidingo.se

Polska

Irena Johansson
E-post: irena.johansson@lidingo.se

Ewelina Potaczek-Rybak
E-post: ewelina.potaczek.rybak@lidingo.se

Ryska

Elena Svensson
E-post: elena.svensson@lidingo.se

Serbiska

Snezana Doulgeri
E-post: snezana.doulgeri@lidingo.se

Spanska

Yolanda Messaoudi
E-post: maria.messaoudi@lidingo.se

Miguel Rodriguez
E-post: miguel.rodriguez@lidingo.se

Turkiska

Harun Alnar
E-post: harun.alnar@lidingo.se

Tyska

Dorotea Walko
E-post: dorotea.walko@lidingo.se

Tigrinja

Kibrom Amanuel Ghebru
E-post: kibrom.amanuel.ghebru@lidingo.se

Ukrainska

Iryna Klimashevska
E-post: iryna.klimashevska@lidingo.se

Ungerska

Anna Révész
E-post: anna.revesz@lidingo.se

Till toppen av sidan