Huvudinnehållet startar här
Huvudinnehållet startar här
Problem med att logga in med bankid
För att kunna logga in i stadens e-tjänst skolwebben och lärplattformen SchoolSoft behöver du använda bankid. Har du problem att logga in ska du i första hand vända dig till den bank som utfärdat din e-legitimation.

Har du problem att logga in med bankid på skolwebben eller i lärplattformen SchoolSoft? Testa att töma din webbläsares cache eller pröva med en annan webbläsare, dator, surfplatta eller smartphone.
Om du fortsatt har problem med inloggningen kan du kontrollera att din e-legitimation fungerar genom att använda testsidor från den som utfärdat din e-legitimationen eller pröva att logga in på en annan webbplats som använder e-legitimation som till exempel Försäkringskassan eller Skatteverket.
Testa ditt bankid, test.bankid.com Länk till annan webbplats.
BankID support, support.bankid.com Länk till annan webbplats.
Försäkringskassan, forsakringskassans webbplats Länk till annan webbplats.
Skatteverket, skatteverket webbplats Länk till annan webbplats.
Fungerar det fortfarande inte?
Om du fortfarande har problem med att logga in med bankid kontaktar du oss genom att göra en felanmälan.
Just nu byter vi system för hantering av felanmälan. För att få hjälp kontaktar du oss via e–post.
E-post förskola och pedagogisk omsorg: forskola@lidingo.se
E-post fritidshem och fritidsklubb: skola@lidingo.se