Lyssna
Lyssna
Skriv ut
Dela

Schoolsoft

Schoolsoft är en lärplattform för kommunikation och samarbete som inom Lidingö stad och används i förskola, grundskola, gymnasium och anpassad grundskola.

Vklass

Funktioner i Schoolsoft

Funktioner i årskurs 1–6

  • Frånvaro
  • Omdömen och framåtsyftande planering (IUP)
  • Kalendarium
  • Läxor och prov
  • Bokning av utvecklingssamtal
  • Nyheter
  • Schema
  • Ledighetsansökan

Funktioner i årskurs 7–9

  • Frånvaro
  • Kalendarium
  • Läxor och prov
  • Bokning av utvecklingssamtal
  • Direktmeddelande till elever
  • Nyheter
  • Schema
  • Ledighetsansökan

Betyg och resultat på nationella prov för grundskola och gymnasium hittar du fortsatt i Dexter. Länk till Dexter finns i Schoolsofts vänstermeny längst ned under "Filer & Länkar". Det finns också länk till Dexter på Skolwebben.

Skolwebben, Lidingö stad Länk till annan webbplats.

Schoolsoft på webben

Skolwebben - inloggning till Vklass

På webben loggar du som vårdnadshavare in i Schoolsoft med BankID via Skolwebben.

www.lidingo.se/skolwebben



Schoolsoft app

Vklass app - logotyp

Schoolsoft har också en app för iPhone (App Store) och Android (Google Play) som innehåller många av de funktioner som finns på webben.

I appen loggar du in med BankID.

Schoolsoft support

På våra supportsidor för Schoolsoft (förskola & skola) kan du hitta svar på de vanligaste frågorna och annat som är bra att känna till. Här kan du även anmäla ett ärende till lärande- och kulturförvaltningen om du till exempel har problem att logga in eller om Schoolsoft visar felaktiga uppgifter om dig eller ditt barn.

Supportsida för Schoolsoft – förskola

Supportsida för Schoolsoft – skola

Sjukanmälan

Du kan sjukanmäla ditt barn via SchoolSoft på webben eller via SchoolSofts app.

Till toppen av sidan