Startsida, Lidingö stad

EU i näringslivet

Många företag agerar inte bara på den inhemska marknaden utan berörs av internationaliseringen i allmänhet och Sveriges medlemskap i EU i synnerhet.

Den inre marknaden öppnar upp en marknad i 27 medlemsländer och innebär att varor, tjänster, personer och kapital kan röra sig fritt över nationsgränserna. Detta medför att ditt företag kan nå 480 miljoner konsumenter! Inom EU är det även möjligt att lämna anbud vid offentliga upphandlingar i andra EU-länder. Inom EU är 99 procent av företagen små och medelstora och därmed den viktigaste källan till nya arbetstillfällen och ekonomisk tillväxt.

En del av näringslivsarbetet i Lidingö stad handlar om att hjälpa till att lotsa dig vid frågor om hur ditt företag bättre kan ta del av EU-medlemskapet och den inre marknaden.

 
Tips på länkar under Hitta direkt:
Länka till EU för företag under länkarkiv på Internationella sidorna

 

 

Senast ändrad: 2009-09-07
Uppdaterad av:
Dela med andra

Kontakt

Jeccika Eriksson
Internationell samordnare
Tel: 08-731 33 49
E-post: jeccika.eriksson

Mer information

Lidingö stad, Stockholmsvägen 50, 181 82 Lidingö, Tel vx: 08-731 30 00, Fax: 08-731 46 82
E-post: lidingo.stad@lidingo.se, Organisationsnummer: 212000-0191, Webbredaktör: