Tillhör du en ideell förening och vill anordna ett lotteri? Om lotterna kostar mer än sju kronor styck eller om ni säljer lotter till allmänheten behöver ni tillstånd. Enligt lotterilagen kan ideella föreningar få lov att sälja lotter för att finansiera del av sin verksamhet. Det kräver oftast tillstånd. Lotteritillståndet söker din förening hos Lidingö stad. Ni behöver inte ansöka om tillstånd i samband med en speciell tillställning, till exempel en julmarknad och lotterier inom ett avgränsat område. Värdet av varje lott får högst vara sju kronor.
Ansökan
Det finns två typer av lotteritillstånd att söka. Det ena gäller för ett tillfälligt lotteri. Ska du och din förening anordna fler lotterier under en treårsperiod, bör ni ansöka om ett längre tillstånd.Lotteriansvarig
Din förening ska utse en person som är ansvarig för lotteriet. Lidingö stad utser en lotterikontrollant. Tillstånd
Föreningen kan få tillstånd att anordna lotteri om värdet av vinsterna i lotteriet motsvarar minst 35 procent och högst 50 procent av insatsernas värde. Vinstandelen anges på lottsedlarna, lottlistorna eller på den plats där lotteriet bedrivs. Lotterierna får bara säljas inom den eller de kommuner där föreningen är verksam. De lotterier som anordnas under en treårsperiod får inte överstiga 41 000 kr. En vinst i form av pengar får vara högst ett basbelopp 41 000 kr. Vinstvärdet i varje lotteri ska motsvara minst 35-50 procent.
Vad kostar det?
- 300 kr (tillfälligt lotteritillstånd) + kontrollavgift.
- 800 kr om omsättningen är över 300 000 kr + kontrollavgift
- Kontrollavgiften är 4,2 procent av omsättning på lotteriet, dock max 6 000 kr.