

Med bibliotekets nya pinkod öppnas dina möjligheter att låna och låna om böcker, liksom att använda databaser och ladda hem e-böcker — direkt från din egen soffa.
Nästa gång du går till biblioteket i centrum — ta då med dig ditt lånekort och säg till i deras expeditionsdisk att du vill ha en pinkod. Den behövs för att du ska kunna låna böcker i de nya låneautomaterna. Men med pinkoden kommer även mycket annat. Du slipper till exempel hålla reda på ditt lånekort - så länge du minns ditt eget personummer och pinkod, vill säga.
- Våra låneautomater var gamla och fungerade inte så bra längre. Nu med det nya systemet blir lånen säkrare tack vare pinkoden, säger Camilla Lengborn och tillägger:
- Det blir även enklare att göra olika biblioteksärenden. Du kan se när en bok ska lämnas tillbaka direkt via hemsidan, reservera böcker och du kan låna om dem — oavsett om du är hemma eller utomlands.
Pinkoden ger även tillträde till dator, internet, skrivare och scanner. Eller om du hellre tar med din egen dator kan du koppla upp dig trådlöst i bibliotekets lokaler. Via internet och pinkoden nås flera stora databaser där du kan läsa tidningar, söka stipendier, få boktips och släktforska.
Är du inte rädd för att testa att läsa böcker på annat vis än upptryckt som traditionell bok kan du nu även låna e-böcker och e-ljudböcker direkt hemifrån. En e-bok är en bok som laddas ner och som man läser direkt på en datorskärm, en läsplatta eller en mobiltelefon. Vill man hellre lyssna på boken väljer man en e-ljudbok. Det är en ljudbok som strömmas via internet och alltså inte laddas ner.
- Vill man strömma till mobilen bör man kolla vad man har för avtal med sin teleleverantör. Annars kan det bli ganska dyrt, förvarnar Camilla.
E-böckerna och e-ljudböckerna hittar du på bibliotekets hemsida.
Telefontider:
måndag-torsdag 10-20
fredag 10-18
lördag 11-15
söndag 12-15
